۰۶ بهمن ۱۳۹۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[جمع رای ها: 1 امتیاز: 4]

شهر قروه و پوکه معدنی اش : قروه یكی‌ از شهرستان‌های‌ استان‌ كردستان‌ است‌ كه‌ از شمال‌ به‌ شهرستان‌ بیجار و از شرق‌ و جنوبی‌ شرقی‌ به‌ شهرستان‌ همدان‌ از جنوب‌ به‌ شهرستان‌ کرمانشاه و از غرب‌ به‌ شهرستان‌ سنندج‌ محدود است‌ .

مهمترین‌ رودخانه‌ این‌ شهر، رودشور نام‌ دارد.

شهر قروه‌ ، مركز این‌ شهرستان‌ ، در فاصله ۹۳ كیلومتری‌ جنوب شرقی‌ سنندج‌ و در مسیر همدان‌ ـ سنندج‌ قرار گرفته‌ است‌.

عوامل‌ موثر در پیدایش‌ این‌ شهر، چمه‌ جوشان‌ در شمال‌ آن‌ ، رودهای‌ متعدد و دشت‌ حاصل‌خیزی‌ است‌ كه‌ تا قرن‌ها موجب‌ حیات‌ آن‌ به‌ صورت‌ آبادی‌ كوچکی‌ بود تاثیر داشته است .

بعدها قرار گرفتن‌ در مسیر راه‌ ارتباطی‌ شرق‌ به‌ غرب‌ سبب‌ توسعه‌ آن‌ موثر بوده است .

مردم شهرستان قروه به دو زبان تركی و كردی تكلم میكنند.

شهرستان قروه

در این شهرستان ۹۹٫۹۳ درصد جمعیت آن را مسلمانان شیعه و سنی تشكیل می دهند.

تعداد صنایع موجود شهرستان قروه ، ۸۰ واحد می باشد كه در نقاط شهری مستقر می باشند.

در سال ۱۳۸۳ تعداد ۴۶ كارگاه فعال مسئولیت‌ استخراج معادن را به عهده داشته و عمده ترین معادن موجود در سطح این شهرستان عبارتند از : مرمریت ، مرمر پوكه معدنی ، آنتیموان ، گرانیت ، شن و ماسه كوهیسهم این شهرستان از كارگاه های معدنی فعال استان ۳۱ درصد می باشد.

میزان تولیدات اسمی سالانه گروه معدنی غیرفلزی ۴۰۹۷۵۰ هزار تن می باشد.

شهر قروه و پوکه معدنی اش چیست و چگونه به وجود می آید؟

پوکه معدنی قروه

پوکه معدنی قروه حاصل فعالیت های آتش فشانی چندین میلیون ساله در کوهستان های اطراف قروه می باشد که پس از سرد شدن مواد مذاب آتش فشانی و خروج سریع گازهای همراه گدازه ها ، حباب های متعددی در سطح گدازه ها ایجاد می شود.

این نوع فوران ماگما که حامل مقدار زیادی گاز حل شده است ، ساییدگی های کوچکی بر روی گدازه ها ایجاد می کند که باعث پدیدار شدن این پوکه معدنی می شود .

معادن وسیع پوكه معدنی قروه ، پوكه معدني كراف در كناره شرقي شهر قروه و در مجاورت روستاي قزلجکند و دیرکلو گرفته است محدوده مورد نظر از سنگ هاي آتش فشاني ، توف آندزيتي و پوميس (پوكه معدني) وابسته به آتش فشان های خاموش پديد آمده است .

پوکه معدنی قروه یکی از انواع سنگ های آتش فشانی تیره رنگ است که با حفره هایی حباب مانند ، دارای بافتی متخلخل ، اسفنجی شکل و زبر می باشد .

بافت سوراخی شکل پوکه معدنی قروه باعث شده که این ماده طبیعی در مقایسه با سایر سنگ ها و مصالح ساختمانی همچون شن و ماسه از وزن بسیار کمی برخوردار باشد.

شهرستان قروه با داشتن بیش ۱۵معدن پوکه از بزرگترین معادن استخراج پوکه معدنی در ایران می باشد .

پوکه معدنی قروه دارای وزن حجمی به طور میانگین ۰.۶گرم می باشد و به دلیل وجود رگه های مختلف در هر معدن ، میزان آن به صورت تقریبی در هر متر ، ۱۰۰کیلو نوسان دارد.

پوکه های معدنی قروه شامل انواع مختلفی از جمله پوکه معدنی ماسه ای یا نرمه با قطر ۳الی ۷میلمیتر ، پوکه معدنی عدسی یا نخودی با قطر ۵ الی ۲۰ میلیمتر ، سنگ پوکه معدنی با قطر ۷ الی ۲۵میلیمتر و پوکه معدنی بادامی و فندقی با قطر ۱۸الی ۳۰ میلیمتر می باشد.

کاربرد و ویژگی های پوکه معدنی قروه

سال هاست که در صنعت ساختمانی و ساخت و ساز از پوکه های معدنی به دلیل وزن بسیار کم و مقاومت بالا در برابر حرارت و صدا،‌ عمدتاً در کارهایی نظیر شیب بندی بام ساختمان ، هم سطح سازی کف طبقات ، ساخت و تولید بلوک های سقفی سبک ، پوشاندن سطوح لوله کشی های ساختمانی ،‌ معماری و دکوراسیون داخلی و غیره استفاده می شود.

ویژگی های منحصر به فرد پوکه های معدنی قروه نظیر استقامت و استحکام بسیار بالا ، وزن بسیار کم ، مقاومت زیاد در برابر حرارت بالای ۱۰۰۰درجه سانتیگراد، عایق مناسب صوتی و حرارتی از جمله مواردی است که آن را به یکی از محبوب ترین مواد مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی و عایق تبدیل کرده است .‌

میزان تخلخل و دانه بندی پوکه های معدنی متفاوت بوده و از ذرات اندازه غبار تا قطعات بزرگ با قطر بیش از ۱۰۰میلیمتر وجود دارند .

اندازه های متفاوت پوکه های معدنی این امکان را فراهم می کنند که بتوان از آن ها در صنایع و مصارف مختلف استفاده کرد.

از دیگر مشخصات مهم پوکه معدنی قروه این است که در ترکیب با سیمان ( به دلیل ظرفیت بالای سیمان در نگهداری آب ) در ساخت بتن نیز مناسب می باشد.

پوکه های معدنی به دلیل ویژگی های گفته شده در ساخت فرآورده های سبک مانند ملات ، خاک کشاورزی ، بتن های دانه سبک و غیره نیز کاربرد دارند.

کاربرد پوکه معدنی قروه در کشاورزی از دیگر مواردی است که با اصلاح خاک ناکارآمد، توانایی کشت را افزایش داده و از طریق بهبود آبیاری و ویژگی های زهکشی خاک ، بهره برداری بیشتر محصول را تضمین می کند .

همچنین پوکه معدنی قروه با توجه به ویژگی قابلیت سایشی اش به عنوان ساینده مناسب در صنعت ساخت کاغذ سمباده ، صنعت پوشاک ( تولید پارچه های سنگ شور ) و ساخت صفحات دستگاه فرز استفاده می شود.