۰۸ فروردین ۱۳۹۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[جمع رای ها: 0 امتیاز: 0]

انتخاب بهترین پوکه معدنی

قبل از اینکه بخواهیم ویژگی های بهترین پوکه معدنی را برشماریم باید توضیح دهیم که چرا باید از پوکه استفاده شود. در ساختمان سازی برای پر کردن کف ها و همچنین شیب بندی کف و بام از پوکه معدنی استفاده می شود. برای اینکار از مصالح جایگزین نیز می توان استفاده کرد . مانند ماسه و یا خاک .اما در صورتی که برای پر کردن کف و یا شیب بندی از ماسه و خاک استفاده شود ؛ وزن سازه به مقدار زیادی بالا می رود که در آینده نزدیک می تواند بسیار خطرناک باشد و جان ساکنین را تهدید کند.

مشکل دیگر استفاده از خاک و ماسه در شیب بندی و پر کردن کف این است که بعد از پایان کار و گذشت مدت کوتاهی کف پر شده نشست می کند و شیب بندی و سطح مورد نظر را خراب خواهد کرد که دیگر کارایی گذشته را ندارند.

 

پوکه معدنی

پوکه معدنی در ساخت و ساز اصولا برای پایین آوردن وزن کلی سازه مورد استفاده قرار می گیرد . با توجه به وزن سبک پوکه این نوع از مصالح بهترین انتخاب برای سبک سازی خواهد بود. علاوه براین ویژگی با توجه به اینکه پوکه در دمای بالا ایجاد شده است بنابراین دارای مقاومت بسیار بالایی نیز می باشد یا به قولی دارای درجه سختی بالایی است .همین ویژگی بالا بودن مقاومت پوکه باعث می شود که بعد از شیب بندی و پر کردن کف ، سطح کار نشست نکند و با توجه بهعمر بالای پوکه معدنی تا سالیان دراز مانند روز اول باشد.

 

دلایلی که نشان می دهد پوکه معدنی قروه بهترین است :

  • وزن پوکه معدنی قروه در هر متر مکعب در انواع مختلف حدودا بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم سبکتر از پوکه سفید تبریز است . ( پوکه دیگری که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد ؛ پوکه سفید است که از مناطقی مانند اطراف شهر تبریز استخراج می شود . )
  • پوکه سفید دارای آهک است که این مورد مقاومت آن را بسیار پایین می آورد . در صورتی که پوکه معدنی قروه خالص است و درجه سختی بسیار بالایی دارد .
  • همین دو ویژگی کافی است تا برتری پوکه معدنی قروه را نسبت به پوکه سفید ثابت کند. زیرا مهمترین ویژگی مورد انتظار در ساختمان سازی از پوکه معدنی همان سبک بودن و درجه سختی پوکه است .