۱۲ اسفند ۱۳۹۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[جمع رای ها: 0 امتیاز: 0]

اساس تعیین کیفیت پوکه معدنی

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی یک نوع سنگ آتشفشانی بسیار پوک وتوخالی می باشد.وقتی مواد مذاب به سطح زمین را می یابند  گاز از درون کف گدازه‌های شیشه‌ای که بسرعت در حال سرد شدن هستند خارج شود. پوکه معدنی فقط در مناطق آتشفشانی قابل استخراج است.وزن مخصوص آن کمتر از ۱ است و روی آب شناور می‌ماند. با استفاده از پوکه معدنی وزن ساختمان، تا یک سوم کم و در برابر زلزله مقاوم‌تر می‌شود. این مواد همچنین در صنایع عایق سازی کاربرد دارند و برای متخلخل کردن خاک نیز آن را به خاک می‌افزایند.پوکه معدنی حاصل از فعالیتهای آتشفشانی است. مزیت عمده پوکه معدنی نسبت به مصالح ساختمانی مشابه از قبیل شن و ماسه، وزن بسیار کم، دارا بودن درجه سختی بالا و نیز تخلخل بالای آن است. این نوع پوکه دارای دانه بندی های متفاوت از ذرات غباری تا قطعات بزرگ با قطر بیش از ۱۰۰ میلیمتر است. هر یک از اندازه های پوکه معدنی برای مصارف خاصی کاربرد دارند.

 

کیفیت پوکه معدنی چگونه تعیین می شود؟

کیفیت پوکه معدنی با توجه به کاربرد بر اساس چگالی، درجه سختی و سایز پوکه معدنی است. مثلا در ساخت بتن و یا بلوک سبک هر چقدر چگالی پوکه معدنی کمتر و درجه سختی پوکه معدنی بیشتر باشد کیفیت آن بیشتر است.اما در کل باتوجه به بیشتر مصارف پوکه معدنی مهمترین شاخص های تعیین کیفیت پوکه معدنی،سایز و چگالی آن است.

از بین پوکه صنعتی و پوکه معدنی بهترین پوکه از نظر چگالی پوکه معدنی است چون در اعماق زمین با فشار و دمای بیشتر در مدت زمان بیشتر تولید میشود که نتیجه این شرایط تخلخل بیشتر و چگالی کمتر ( چگالی به نسبت جرم به حجم گفته میشود فرض کنید دو تا سنگ داریم به وزن یک کیلوگرم چگالی سنگی کمتر است که حجم بیشتری داشته باشد.) در نتیجه پوکه معدنی بر خلاف ظاهرش براحتی بر روی آب شناور خواهد شد.

 پوکه معدنی

انواع دانه بندی پوکه معدنی برای تعیین سطح کیفی در آزمایشگاه کنترل کیفیت مورد آزمایش قرار می گیرند. آزمایش هایی بر روی انواع دانه های فرآوری شده معادن پوکه قروه به طور مداوم و روزانه جهت تعیین چگالی حجمی . نوع دانه بندی . جذب آب . تعیین وزن مخصوص پوکه معدنی قروه در هر متر مکعب . مقاومت فشاری صورت می گیرد.

 

انواع پوکه معدنی

  • سنگ پوکه معدنی
  • پوکه معدنی بادامی
  • پوکه معدنی فندوقی
  • پوکه معدنی نخودی
  • پوکه معدنی عدسی
  • پوکه معدنی ماسه‌ای