۰۶ اسفند ۱۳۹۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[جمع رای ها: 0 امتیاز: 0]

پوکه معدنی پای گلدان

پوکه معدنی که از انواع سنگ های آتشفشانی است، دارای کاربرد های مختلفی می باشد که یکی از مهمترین این کاربرد ها، استفاده برای گیاهان می باشد.پوکه معدنی برای ایجاد تخلخل در خاک و سبک نمودن خاک بسیار مناسب است .در خاک های سنگین و رسی ریشه های گیاهان تهویه مناسب ندارند و این امر باعث پوسیدگی ریشه ها و خرابی گیاه می گردد از طرفی رشد گیاه را مختل می سازد .ریشه های گیاه برای رشد مناسب علاوه بر آب و مواد مغذی نیاز به اکسیژن نیز دارد .در گلدان هایی که زهکش مناسب نداشته باشند ریشه ها خیلی زود از بین خواهند رفت پوکه ماده ای معدنی است با اشکال گرد ، زبر و ناهموار که عاری از هرگونه آفت و بیماری می باشد و با ایجاد زهکش مناسب برای گلدان باعث می شود ریشه ها تهویه خوب داشته باشند و همین امر باروری و رشد گیاهان را بهبود می دهد .

چگونه می توان از پوکه ها در گلدان استفاده نمود؟

پوکه معدنی

 

گیاه را از گلدان خارج نموده و به آرامی تکان دهید تا خاک های اضافی ریشه از آن جدا شود. سپس به مقدار کافی پوکه داخل گلدان بریزید و گیاه را در گلدان قرار داده و خاک اضافه نمایید.نحوه استفاده از پوکه در داخل گلدان به نوع گیاه هم بستگی دارد که به با توجه به نوع گیاه مشخص می شود که باید چه میزان پوکه به گیاه اضاف کنید.

 

دلیل ترکیب کردن خاک با پوکه در پای گلدان چیست؟

این امر موجب می‌شود که املاح معدنی موجود در پوکه به گیاه برسند و گیاه به سرعت رشد کند. علاوه بر تأثیر پوکه بر رشد گیاه در آبیاری و کاهش هزینه نیز مؤثر است. بطوری که وقتی پوکه برای خاک کشاورزی و یا خاک پای گلدان استفاده قرار گیرد، آب به سرعت تبخیر نمی‌شود و یا جذب خاک نخواهد شد. بلکه با مخلوط کردن خاک و پوکه، گیاه به مدت طولانی‌تری در گلدان خواهد ماند. در نتیجه هزینه آبیاری کاهش یافته و گیاه سریع‌تر به ثمر می‌نشیند.

 

مزایای پوکه نسبت به خاک در پای گلدان

 • استفاده از پوکه در گلدان به نسب خاک مزایای زیادی دارد. در زیر به انواع مزایای پوکه در گلدان اشاره شده است :
 • وجود تخلخل بالا در پوکه پای گلدان موجب برتری پوکه نسبت به خاک شده است.
 • وجود مواد معدنی در پوکه موجب شده است تا محیط گلدان ضد عفونی شود.
 • پوکه معدنی از متراکم شدن خاک جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود تا آب مدت طولانی‌تری در گلدان باقی بماند.
 • پوکه معدنی به دلیل مقاومت بالایی که دارد می‌تواند مدت زیادی در خاک باقی بماند.
 • پوکه معدنی بعد از مدتی بر اثر آبیاری حاصل خیز تر می‌شود. ولی خاک پس از مدتی حاصل خیزی خود را از دست می‌دهد.
 •  وزن کم پوکه معدنی باعث شده که از آن برای پوکه پای گلدان در مصارف خانگی و گلخانه ای استفاده شود.
 •  به دلیل اینکه پوکه ها در محیط های طبیعی، تشکیل می شوند، سازگاری آن ها با محصولات کشاورزی و گل و گیاه بسیار عالی است.
 •  گیاهانی که تنها با خاک رشد می‌کنند بعد از مدتی به دلیل نرسیدن اکسیژن پژمرده خواهند شد ولی پوکه به دلیل اینکه سطح آن حبابی شکل است، اکسیژن را به راحتی به ریشه گیاه می‌رساند.
 • برای قلمه زنی یک گل یا یک گیاه حتماً باید از خاکی استفاده شود که دارای تخلخل فراوانی باشد تا قلمه پوسیده نشود. به همین دلیل استفاده پوکه در پای گلدان بهتر است.
 • استفاده از ماسه در پای گلدان موجب آفت و بیماری برا گیاه می‌شود. ولی پوکه بیماری و آفت را از گیاه دور می‌کند.