۲۹ بهمن ۱۳۹۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[جمع رای ها: 0 امتیاز: 0]

پوکه معدنی کشاورزی

پوکه معدنی در کشاورزی کاربردهای بسیاری دارد و استفاده از پوکه معدنی در کشاورزی بدون خاک قابلیت های کشت و بهره برداری را بالا می برد.پوکه معدنی به دلایل تخلخلی که دارد میتوان با خاک گلخانه و مزرعه ترکیب شود و باعث تنفس بهتر خاک شود و نتیجه آن باروری بیشتر محصول خواهد شد. کشت هیدروپونیک یا آبکشت شیوه کشت بدون خاک می باشد . در این نوع کشت متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه گیری کرده و به جای خاک با استفاده از آبی که به گیاه داده میشود باا افزودن عناصر ماکرو و میکرو و نگهداشتن گیاه توسط مواد نگهدارنده بی اثر مانند پرلیت عملا نیاز به خاک منتفی می شود .

 

ویژگی هایی که باعث می شود پوکه معدنی در کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرد :

  • دارای تخلخل بالا
  • به علت خواص آتشفشانی پوکه معدنی یا پوکه سیاه عاری از هر گونه آفت و بیماری می باشد درحالی که خاک های معمولی به علت احتمال وجود آفت و یا بیماری نیاز به ضد عفونی دارند که سمپاشی آن در سطح وسیع نیاز به هزینه بالایی دارد.
  • به دلیل ثبات ساختمانی غیر قابل فشرده است. در حالی که سایر خاک ها از این نظر دارای مشکلات خاصی هستند. خاک های رسی فشرده می شوند و تهویه در آنها با اشکال مواجه می شود. خاک های ماسه ای نیز به مرور زمان ثبات ساختمانی خود را از دست می دهند و شسته می شوند.
  • طول عمر و دوام آن زیاد است. این ویژگی در خاک های مصنوعی کمتر وجود دارد وحتی موادی مانند پنبه کوهی نیز پس از مدتی متلاشی می شود.
  • دارای نفوذ پذیری زیاد و قابلیت بالای نگهداری آب است.
  • به مرور زمان تحت اثر آبیاری و جذب املاح حاصلخیزتر می شود،در حالی که سایر خاک ها دراثراستفاده مستعمل می گردند.
  • دارای وزن بسیارکمی است و در نتیجه حمل و نقل گلدان های حاوی گل آسانتر است همچنین در صورت استفاده از پوکه معدنی در باغچه های روی بام، فشار زیادی به بام وارد نمی شود.
  • کار با پوکه معدنی بر خلاف خاک زراعی تمیز است
  • به علت دارا بودن عمر مفید و طولانی می توان به مدت زیادی از آن استفاده کرد و نیازی به تعویض گلدان ندارد. همچنین به دلیل دوام زیاد آن و عدم فشردگی تهویه آن همواره به اندازه کافی است و می توان به مدت طولانی از آن در باغچه استفاده کرد. این امر سبب مقرون به صرفه بودن آن است.
  • پوکه معدنی از مواد طبیعی تشکیل شده برای محیط زیست ضرری ندارد.

 

کاربرد پوکه معدنی در کشاورزی و پرورش گیاهان

اکثر گیاهانی که از گلفروشی‌ها خریداری شده‌اند دارای خاک مستعمل می‌باشند وپس از مدتی به علت آبیاری مداوم دچار کمبود اکسیژن می‌شوند. این امر موجب ریزش برگ در گیاهان زینتی می‌گردد. بنابراین با جایگزینی پوکه معدنی با خاک این گلدان‌ها، می‌توان مشکل تهویه را حل کرد. مقدار پوکه معدنی مصرفی و همچنین روش عمل همانند کاشت گل در گلدان و باغچه‌های پشت بام است.

استفاده از ماسه در کشاورزی با مشکلات زیادی همراه می باشد.در قلمه زنی سرعت نفوذ آب در ماسه زیاد است و در صورت زیاد شدن فاصله دو آبیاری، قلمه‌ها با مشکل کم آبی مواجه می‌شوند.امکان وجود بیماری‌ها و آفات به صورت نهفته در ماسه‌ها وجود دارد. این آفات در شرایط مساعد گلخانه و تحت آبیاری و رطوبت کافی شروع به فعالیت می‌نماید و سبب از بین رفتن قلمستان می‌گردند. خاک مناسب قلمه‌زنی باید دارای تخلخل زیاد باشد، به طوری که آب ماندگی در خاک به وجود نیاید. آب ماندگی در پای قلمه پوسیدگی ایجاد می‌نماید.برای حل این مشکل تاحد امکان ازماسه استفاده می‌نمایند.استفاده از ماسه مانع ازآب ماندگی در پای قلمه‌ها می‌شود و همچنین سبب تهویه مناسب می‌گردد.